12.04.2017 Чистий четвер
Чистий четвер – четвер останнього тижня Великого посту – це день, із яким у східнослов’янському народному календарі пов’язана найбільша кількість обрядів профілактичного, очищувального та попереджувального характеру.

В Україні, зокрема на Поліссі, основними обрядовими діями цього дня були обмивання тіла; купання в річці; прання білизни; прибирання будинку; миття та очищення предметів домашнього побуту (діжі, хлібної лопати тощо); у Чистий четвер також білили будинки та печі; вимітали двори; спалювали та викидали з двору сміття, спалювали старі речі.
 
Особливу очищувальну силу приписували освяченому вогню, принесеному додому з церкви після вечірньої служби – його необхідно було донести до свого житла, щоб він не згас. Вогонь страсної свічки, яким випалювали хрестики на стелі або над дверима, став засобом захисту від нечистої сили, очищення хатнього простору, забезпечення добробуту сім’ї. Свічку обов’язково зберігали в оселі та використовували для захисту від грози та грому, від нечистої сили, хвороб, для припинення пожежі.
 
Інформацію надала кандидат філологічних наук Марина Шарапа.

Версія для друку

«« Назад до списку